เครื่องตัดพลาสม่า รุ่น MAXPRO200
    Request Quote
Description
Maximized productivity
  • Fastest cut speeds in its class produce more finished parts per hour
  • Engineered with 100% duty cycle for the most demanding production environments.
  • Superior cut quality and consistency minimize the need for costly secondary operations
Fast cutting speeds = maximum productivity
Easy operation
  • Advanced diagnostics simplify troubleshooting and service
  • Optional serial communications allow full control of the system from the CNC
Low operating cost
Industry-leading reliability
  • Robust, simple system architecture with 50% fewer parts than most competitive systems
Specification
Input voltages 200/208 VAC, 3-PH, 50 Hz, 108/104 A
220 VAC, 3-PH, 50 – 60 Hz, 98 A
240 VAC, 3-PH, 60 Hz, 90 A
380 VAC, 3-PH, 50 Hz, 57 A
400 VAC, CE, 3-PH, 50 – 60 Hz, 54 A
415 VAC, CE, 3-PH, 50 Hz, 52 A
440 VAC, 3-PH, 50 – 60 Hz, 49 A
480 VAC, 3-PH, 60 Hz, 45 A
600 VAC, 3-PH, 60 Hz, 36 A
Output voltage 50 – 165 VDC
Maximum output current 200 A
Duty cycle rating 100% @ 33 kW, at 40° C (104° F)
Operating temperature -10° C to 40° C (+14° F to +104° F)
Power factor 0.98 @ 33 kW output
Maximum OCV 360 VDC
Dimensions 102 cm (40.14″) H, 69 cm (27.12″) W,
105 cm (41.23″) L
Weight 335 kg (740 lbs)
Gas supply
Plasma gas
Shield gas
Supply gas pressure
Air, O2, N2
Air, N2
6.2 +/- 0.7 bar (90 +/- 10 psig)
Operating data
  • Virtually dross-free cutting capacity – mild steel 20 mm (3/4″)
  • Production pierce capacity – mild steel 32 mm (1 1/4″)
  • Severance* – mild steel 75 mm (3″)
  • Bevel – 200 amp consumables support 45° bevel capability
Material Current
(amps)
Thickness
(mm)
Approx.
cutting speed
(mm/min)
Thickness
(inches)
Approx.
cutting speed
(ipm)
Mild steel
Air plasmaAir shield
50 13 80503760 20 ga0.135 340110
Air plasma
Air shield
130 6
1/4
1/2
150
Air plasma
Air shield
200 6
1/4
1/2
3/4
1
1 1/4
2
O2 plasma
50 1
20 ga
O2 plasma
150
3/4
1
1 1/4
2
Stainless steelN2 plasma
N2 shield
120
AluminumN2 plasma
N2 shield
125
*The thickness that can be severed at approximately 125 mm/min (5 ipm) with reduced cut quality. Cutting at severance thickness should be infrequent.